Samsun Haber

Samsun Terme’de Ziraat Mühendisleri Fındık Bahçelerini İnceledi

Samsun Terme’de Ziraat Mühendisleri Fındık Bahçelerini İnceledi

Fındık, Karadeniz Bölgesi'nde ekim alanı en geniş tarım ürünlerinden biri. Karadeniz Bölgesi'nin ekonomisinde fındık önemli bir yer tutuyor.

Terme Ziraat Odası tarım danışmanı ziraat mühendisleri, Samsun'un Terme ilçesinde fındık üreticilerini bilgilendirdi. Ziraat mühendisleri zirai don, kışlık gübreleme ve budama gibi hususlarda çiftçilere uyarılar yaptı.

SAHADA İNCELEME YAPILDI

Ziraat mühendislerinin yaptığı incelemeler sonucunda yüksek rakımlı bölgelerde bazı erkenci türlerde bölgesel olarak zarar olduğu tespit edildi. Fındık bahçelerinde üreticiler ile bir araya gelen mühendislerin kontrolleri sürüyor.

ODA BAŞKANI KONUŞTU

Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, şunları dedi:

“2021 yılında kış mevsimi kendini sonradan gösterdi. Bölgedeki yağış oranı her sene farklılık göstererek düşüş yaşamaktadır. Bu sene kar yağışı önceki senelere göre bölgenin sahil kesiminde az, orta ve yüksek kesimlerinde ise yeterli seviyede seyretmiştir. Toprağın ihtiyacı olan su kaynağı çeşitli noktalarda sağlanmıştır. Bununla beraber fındık üreticilerimizin bu aylarda zirai don tehlikesine karşı dikkatli olmaları gerekmektedir.” 

Yorumlar

Bir Yorum Yaz