Samsun Haber

Havza'ya Dev Yatırım

Havza'ya Dev Yatırım

Coenda Medikal, Samsun'un Havza ilçesinde 500 milyon Türk Lirası yatırımla fabrika kuracak. Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir'in yoğun gayretleri ile gerçekleşecek yatırım ile bölgede büyük bir istihdam alanı oluşmuş olacak. Havza, inşa edilecek bu fabrika ile çok büyük bir ekonomik fırsatı da elde etmiş oldu.

BAFRA'DA KURULACAKTI. AMA...

Amerika, Kanada, Hollanda, Çin ve Singapur'da faaliyet gösteren Coenda Grup şirketlerine bağlı Coenda Medikal'in, Türkiye'deki ilk yatırımını Samsun'un Bafra ilçesinde yapması bekleniyordu. Buna karşın Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir'in büyük uğraşları ile bölge ekonomisine büyük katkıda bulunacak dev fabrika Havza’ya kazandırılmış oldu. Havza’da yapılacak bu fabrika ile bölgede ekonomik bir atılım da sağlanmış olacak.

HAVZA BELEDİYESİ YATIRIMLARINI SÜRDÜRÜYOR

Tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Havza önemli bir turizm merkezi olarak göze çarpıyor. Havza Belediyesi, başta Organize Sanayi Bölgesi olmak üzere ekonomik alanda yaptığı hizmetler ile bölgedeki işsizliğin en aza indirilmesine katkıda bulunuyor.

DEV YATIRIMIN DETAYLARI NELER?

Firmadan yapılan açıklamaya göre Havza'da 36.000 metrekarelik arazide kurulacak medikal ürünler fabrikasında yerli üretime ve yatırıma destek verilecek. Bu yıl 300 milyon TL, 3 yıl içinde 500 milyon TL'lik yatırım ile kurulacak fabrika 1000 kişiye istihdam sağlayacak.

Uygulanmakta olan 250 (iki yüz elli) makinenin başlangıç sayısına bağlı olarak, yılda 70.000.000 (yetmiş milyon) parça ilk üretim kapasitesine sahip olacak fabrika, yılda maksimum 170.000.000 (yüz yetmiş milyon) parça üretim kapasitesine izin verecek şekilde maksimum 440 (dört yüz kırk) makineye ev sahipliği yapacak şekilde inşa edilecek. 

Coenda Grup Holding Başkanı Kerem Akbaş, konuya ilişkin şunları dedi:
"Medikal sektöründe büyük bilgiye sahip üniversitelerimizle inovatif ürünler geliştireceğiz. Biz bu yolla medikal alanda inovatif düşüncelere ve geri dönüşüm projelerine yatırım yaparak dünya pazarından daha çok pay almayı, gençlerimizin önünü açmayı planlıyoruz. Aynı zamanda İngiltere, Amerika ve Norveç'te üretim tesisleri açmayı planlıyoruz.’’


Yorumlar

Bir Yorum Yaz