Finans

BERMUDA ŞEYTAN ÜÇGENİ  ‘’ALTIN/DOLAR/BORSA’’

BERMUDA ŞEYTAN ÜÇGENİ ‘’ALTIN/DOLAR/BORSA’’

Hatrı sayılır bir süreden sonra yeni yazımı siz değerli okurlarım için kaleme aldım. Aslında yazmayı düşündüğüm konu muhtemelen herkesin duyduğu hatta birçok kişinin katılım sağladığı fakat ayrıntıları hakkında pek de bilgi sahibi olmadığı ‘Bireysel Emeklilik Sistemi’ (BES) hakkında olacaktı ki altın, dolar ve borsada son dönemde oluşan volatil hareketler sonuncunda özelden çok sayıda soru gelmesi sebebiyle, bu konularda  bilgi ve tecrübelerim doğrultusunda kısaca fikirlerimi belirtmek istiyorum. BES hakkındaki fikirlerimi de bu nedenle bir sonraki yazıma erteledim. Riskli yatırımı sevmeyen ve özellikle bütçe disiplinini sağlayamayıp birikim yapamayan okurlar için yararlı olacaktır.

Öncelikli olarak altını ele almak ve gr/tl fiyat hareketlerine sebep olan iki faktörü belirtmek istiyorum. Altın gr/tl fiyat hareketini dolar ve altın ons (XAU/USD) fiyat hareketleri doğrudan etkilemektedir. Örneğin altının uluslararası piyasalardaki fiyatı (xau/usd) sabit kalsa bile usd/tl  fiyatında ortaya çıkacak yükseliş altın gr/tl fiyatını yukarı götürecektir.

Altın özellikle global piyasalarda kriz olması veya savaş durumlarında güvenli yatırım limanı olduğu için sert yükselişler gösterir. Gerek usd/tl’nin artışı gerekse de pandemi sürecinde ortaya çıkan belirsizlik ile altın ons fiyatının yükselmesi sonuncunda gr/tl fiyatı 540 TL seviyelerine ulaştı. Açıkçası bu rakam köpük içermekteydi ve sonrasında gerek altın ons fiyatının düşmesi gerekse de doların TL karşısında değer yitirmesi ile 400’lü fiyatlara kadar geriledi. Altının bundan sonraki süreçinde yakın geçmişte oluşan sert yukarı hareketleri beklemiyorum. (Pandeminin ilk dalgası bitti ve piyasalar için etkisi azaldı.) Orta vade düşünenler için 400 TL civarları maliyetlenmek uygun görünüyor. Orta vadede tekrar 490-500 TL fiyatları görme ihtimali var. Bunun sebebini yaz geliyor, düğün sezonu açılıyor gibi şehir efsanesi olarak düşünmeyin. Ayşe teyzenin komşu kızı Züleyha’ya takacağı çeyrek altın (son fiyatlardan sonra bu da çok düşük ihtimal gibi görünse de) altın fiyatlarını etkilemez. Not: Gr/TL’nin 390’nın altında düşmesi durumunda diğer destek yeri 360 TL civarıdır. 

Doları hiçbir zaman yatırım aracı olarak görmedim. Birikimleri Türk varlıklarına yatırmayı her zaman tercih ettim ve şimdiye kadar da bu tercihimden pişman olmadım. Usd/TL 8.50 civarına geldiği zaman trend tepesine ulaşmıştı ve orada da köpük bir fiyatlama söz konusu olmuştu. Zaten sonrasında ekonomi yönetiminde de ortaya çıkan değişikliklerin etkisi ile gerilemeye başladı. Aslında piyasa hareketlerini iyi analiz etmek için FED’in (Amerikan Merkez Bankası) aldığı kararları iyi analiz etmek gerekiyor. Pandemi sürecinin başlamasından kısa bir süre sonra Fed piyasalara çok ciddi miktarda usd enjekte etmeye başladı ve buna hala devam ediyor. Piyasalarda bu kadar usd bolluğu varken, ülkemizde ciddi bir iç sorun çıkmadığı sürece doların paramız karşısında kalıcı değer kazanamayacağına ve yükselişlerinin tepki çıkışı olacağına inanmaktayım. 

Borsa kanadında orta ve uzun vadeli pozitif beklentimi ve dikkat edilmesi gereken hususları önceki yazılarımda bahsetmiştim. Ana yukarı trendin hala devam ettiğini düşünüyorum. İstanbul’un fethini yaşatan Bist100 endeksinin orta vadede Cumhuriyet’in ilanını da kutlayacağını düşünüyorum. Bu yükseliş tabi ki bir anda olmayacak ve ana trend içinde aşağı yukarı yönlü ara trendler ile olacaktır. Özellikle de buna mart ayının ortalama ilk iki üç haftası içinde volatil piyasada şahit olacağız gibi. Elinde hisse olan yatırımcılar şunu unutmamalıdır ki  bu dönemlerde ani alım ve satım kararları, hatalar yapmalarına sebep olabilir. Eğer hisseniz gerçekten ederi ve beklentisi olan bir şirkete ait ise fiyatı düşse bile endeks rayına girdikten sonra eski fiyatlarına hatta daha yüksek fiyatlara ulaşacaktır. Yeni alım yapmayı düşünen yatırımcılara lokomotif hisselerde ve takip ettikleri beklentisi olan hisselerde sermayenin hepsini bir anda yatırmadan yatırım yapmalarını önerebilirim. Piyasalardaki volatilite ortadan kalktıktan sonra yönün tekrar yukarı olması ile orta vadede iyi kazançlar elde edilecektir. (Hisse seçimi en önemli faktördür.)
Borsa ile ilgili komik şeylerden biri, bir kişi her satın aldığında, bir diğeri sattığında ve her ikisinin de zeki olduğunu düşünmesidir. - William Feather

Not : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

ilkeremrahkaya@gmail.com
Twitter : ilkeremrahkaya

Yorumlar

Bir Yorum Yaz