Dünya

O Ülkede Ordu, Başbakanı Ve Hükümeti İstifaya Çağırdı

O Ülkede Ordu, Başbakanı Ve Hükümeti İstifaya Çağırdı

Avrupa'nın ve Rusya'nın desteği ile varlığını sürdüren işgalci, istilacı Ermenistan ülkesinde kargaşa devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Dağlık Karabağ'da Azerbaycan Türk ordusu ile işgalci Ermeni ordusu ile savaş yaşanmıştı. 

Ermenistan'ın sivilleri de hedef alarak savaş suçu işlediği bu çatışmalarda Azerbaycan Türk ordusu destansı bir mücadele ile işgal altındaki topraklarını azad etmişti.

Ermenistan bu savaş sonunda yenilgiyi kabul ederek Karabağ'ı, Azerbaycan'a bırakmıştı. 

Tüm bu gelişmeler ve yaşanan bozgun Ermenistan Başbakanı Paşinyan'a yönelik eleştirilerin artmasına sebep olmuştu.

Ermenistan ekonomik ve askeri olarak Rusya'ya bağımlı bir ülke. Ermenistan topraklarında büyük Rus askeri üsleri bulunuyor. Ülkenin sınırlarını ise Rus askerleri kontrol ediyor. Ermenistan, Rusya'nın uydu devleti niteliğinde olduğu için dış politikada bağımsız bir siyaset üretme gücüne sahip değil. Rusya, Ermenistan'ı her alanda istediği gibi kontrol ediyor. Ermenistan içindeki siyasi iktidarlar da Rusya'nın onaylamadığı hiçbir politikaya imza atacak iradeye sahip değil.

İSTİFASI TALEP EDİLDİ

Ermenistan ordusu, Başbakan Nikol Paşinyan ve hükümetin istifa etmesini istedi 

Ermeni ordusu şu açıklamayı yaptı:

"Ermenistan Cumhuriyeti Başbakanı, hükümet, Ermeni halkı için bu kritik durumda artık yeterli kararlar alamayacaktır. Uzun bir süre, Silahlı Kuvvetler, mevcut hükümetin Silahlı Kuvvetleri itibarsızlaştırmayı amaçlayan 'saldırılarını'  sabırla tolere etti, ancak her şeyin sınırı var. RA Silahlı Kuvvetleri, halkıyla düşmana karşı savaşmak için görevini onurla yerine getirmiştir. Mevcut yetkililerin verimsiz yönetimi  dış politikadaki ciddi hatalar ülkeyi çöküşün eşiğine getirdi.

Mevcut durum nedeniyle Silahlı Kuvvetler, anavatanını savunurken çocukları ölen kişilere karşı güç kullanmaktan kaçınmaları için uyarıda bulunurken, aynı zamanda hükümetin, başbakanın istifasını talep eder. Halk ordunun yanında olduğu gibi ordu da her zaman halkın yanında olmuştur." 

Başbakan Paşinyan ise ülkede bir darbe girişimi yaşandığını söyledi.

Yorumlar

Bir Yorum Yaz