Dünya

Destek oranı yüzde 45’ten - 38’e düşen Trump “Başkanlığı” kime kaptırıyor

Destek oranı yüzde 45’ten - 38’e düşen Trump “Başkanlığı” kime kaptırıyor

CNN televizyonu için yapılan bir ankette, ABD Başkanı Donald Trump'a destek bir önceki ay yüzde 45 düzeyindeyken, bu oran yüzde 38'e düştü. 'Bugün seçim yapılsa kimi tercih edecekleri' sorusuna katılımcıların yüzde 55'i Joe Biden yanıtını verdi

ABD'de CNN televizyonu için yapılan bir ankette Başkan Donald Trump'a destek bir önceki aya göre 7 puan geriledi.

SSRS Araştırma Şirketi tarafından CNN için 2-5 Haziran'da 1259 kişi ile yapılan ankette Trump'ın başkanlığını beğenenlerin oranı yüzde 38 ve beğenmeyenlerin oranı yüzde 57 olarak açıklandı. Kalan yüzde 5 ise fikir belirtmedi.

Aynı şirketin mayısta yaptığı anketlerde Trump'a destek oranı yüzde 45 düzeyindeydi.

Ankette katılımcıların yüzde 31'i Trump'ın ırkçılık konusunu ele alış biçimini beğendiğini belirtirken, beğenmediğini söyleyenlerin oranı yüzde 63 oldu.

BİDEN'I DESTEKLECEKLERİNİ SÖYLEYENLERİN ORANI YÜZDE 55Diğer taraftan, bugün seçim yapılsa kimi tercih edecekleri sorulan katılımcıların yüzde 43'ü Trump'ı destekleyeceğini söyledi. Trump'ın Demokrat rakibi eski Başkan Yardımcısı Joe Biden'ı destekleyeceklerini belirtenlerin oranı ise yüzde 55 olarak açıklandı.

Mayısta yapılan ankette Biden'a destek yüzde 51 ve Trump'a destek yüzde 46 düzeyindeydi.

Trump'a desteğin düşmesinde siyah Amerikalı George Floyd'un Minnesota eyaletinde gözaltına alınırken öldürülmesinin ardından başlayan olaylara karşı Trump'ın askeri güç kullanma tehdidinin etkili olduğu ifade ediliyor.

9 Haziran Salı

Yorumlar

Bir Yorum Yaz