Bilim Teknoloji

TEKNOFEST'E DAİR

TEKNOFEST'E DAİR

Teknofest, Mütevelli Heyet Başkanı Selçuk BAYRAKTAR olan T3 VAKFI ve SANAYİ ve TEKNOLOJİ BAKANLIĞININ ortaklaşa yürüttüğü bir organizasyondur.

Teknofest, Mütevelli Heyet Başkanı Selçuk BAYRAKTAR olan T3 VAKFI ve SANAYİ ve TEKNOLOJİ BAKANLIĞININ ortaklaşa yürüttüğü bir organizasyondur. İçerik olarak katılımcılarının Lise, Üniversite ve Genç Girişimcilerden oluştuğu 2018 yılından beri gerçekleştirilen uluslararası bir teknoloji fuarıdır. 2022 yılında Samsun’da yapılmasına karar verilmiştir. Elbette bu, yaklaşık 12 ödülle Samsun’a dönen öğrencilerimizin başarısıdır.


Bu bağlamda düşündüğümüzde 2022 Teknofesti için en büyük yatırımın gençlere yapılması hem bir görev hem de vefa değeri taşımaktadır.


Öncelikle tüm okullarımızda bu konu ile ilgili farkındalık yaratmak gerektiğine inanıyorum. Bu kulvarda finalist takımlarımızın üyelerinden oluşan ekiplerle okullara söyleşi programları düzenleme çabası içerisindeyiz ayrıca  SamsununNabzi.com ve DuynanınSesi.com’dan yayınlanan TEKNOVİZYON adlı TV programımda konuk aldığım finalistler Teknofest’te katılım süreçlerini, o süreçte neler yaşadıklarını en samimi halleriyle dile getiriyor. Yeni katılımcı öğrenciler için özgüven oluşturacak son derece faydalı bilgi ve deneyimlerini burada paylaşıyorlar. Öğrencilerin hangi alanlarda desteklenebilecekleri de bu programda ortaya çıkmış oluyor.


Bunun haricinde Samsun’da teknoloji alanında girişimde bulunmuş değerli büyüklerimizi de programda ağırlayarak deneyimlerini kamuoyu ile paylaşmalarını ayrıca da Teknofest’le ilgili projelerini dile getirmelerini sağlıyoruz. Organizasyonu yürüten kurumlarımızla da temas halinde olup gelişmeleri kamuoyuna taşımaya çalışıyoruz.


Teknofest, Samsun’u 2 milyonu aşan ziyaretçi potansiyeli ve yaklaşım 6 bin teknik elemanı ile de turizm açısından çok fazlasıyla ilgilendiriyor. Şehrin bu fuara nitelikli projelerle hazırlanmasını gerektirecek yurtdışı ziyaretçi potansiyeli de çok yüksek. Zaman alıcı projelerin erkenden aktifleştirilmesi için Valiliğin ve Büyük Şehir Belediyesinin Teknofest’te yönelik projeleri değerlendirecek kurullarını şimdiden oluşturmuş olmaları şehrin lehine olacaktır.


Tüm temennimiz fark yaratan nitelikli bir organizasyonla Teknofest’te ev sahipliği yapmak ve iki üniversitesi olan şehrimizi hem başarılı gençliğe hem de tüm ziyaretçilere sevdirmektir.


Haber: İlknur ÜNSAL